Zemsta Faraona i lekarstwa

Jadąc do Egiptu nie trzeba się szczepić. Jednym z najczęstszych przyczyn zatrzymujących Państwa w hotelach jest właśnie zemsta faraona oraz niewielka wiedza na jej temat. Zemsta faraona spowodowana jest nagłą zmianą klimatu odmienną florą bakteryjną, piciem dużych ilości zimnych napoi z lodem.

Najczęstszymi objawami są:

- biegunka

- mdłości

- gorączka

- ból brzucha

 

Czego należy unikać:

- picia wody z hydrantów

- mycia owoców bieżącą wodą z kranu

Należy pić butelkowaną wodę niegazowaną( innej w Egipcie nie ma). Nie muszą się Państwo obawiać napojów w restauracjach, gdyż Egipcjanie do przygotowania np.: herbaty także używają wody butelkowanej. Polecane leki: - Flagyl 500 (dla dorosłych), - Antinal. Są to dwa najlepsze leki antybakteryjne(bez recepty).

Można też działać profilaktycznie. Zaleca się wtedy spożywanie napojów alkoholowych(w niewielkich ilościach i tylko dla dorosłych), a wśród dzieci picie coca-coli.

Muzyka arabska i plaże

Plaże nad Morzem Czerwonym w Sharm

Klasyczna muzyka arabska nie jest związana z konkretną grupą etniczną, ale jest wspólna wielu narodom wyznającym islam, mówiącym po arabsku czy mieszkającym w krajach arabskich. Muzyka arabska mieszała się więc z wieloma regionalnymi rodzajami muzyki, wpływając na nie lub przejmując ich cechy.

Muzyka arabska miała charakter kultowy, przy czym największe znaczenie miał śpiew. Opierał się on na schematach z refrenem i kontrastującym epizodem oraz na trylach, które wydłużały końcowe samogłoski. Metrum wybijane było przez instrumenty perkusyjne. Wiele cech tego śpiewu zachowało się po dzień dzisiejszy.

Sharm El Sheikh jest miejscem słynącym z wielu pięknych plaż. Postanowiliśmy ułatwić Państwu zadanie i podać kilka z nich:

- Reef Beach

- Sharks Bay Oasis

- El Fanar

- Terrazina Beach

- Turquise

Ubezpieczenie w Egipcie

Szanowni Państwo wykupując wczasy w swoim biurze podróży w Polsce jesteście Państwo ubezpieczeni na czas trwania imprezy turystycznej. Nawet jeśli Państwo wykupujecie w biurze podróży tylko sam bilet lotniczy, otrzymujecie ubezpieczenie na okres wyjazdu. 

Ubezpieczenie obejmuje cały Państwa pobyt na terenie danego państwa, w którym przebywacie. Proszę nie wierzyć rezydentom, że ubezpieczenie nie obejmuje Państwa jak będziecie sami na własną rękę podróżować po kraju. Chodzi im o zakup wycieczek u nich, które są znacznie droższe.

Ubezpieczenie obejmuje cały Wasz pobyt na terenie Egiptu. Standardowe polisy nie oferują Państwu ubezpieczenia w przypadku zachorowań będących następstwem chorób przewlekłych. Nie obejmują także następstw w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych.

Jednak istnieje możliwość rozszerzenia polisy standardowej. Podróżując z nami Państwa polisa jest ważna. Do naszych obowiązków należy zadbać o Państwa zdrowie i opiekę medyczną. To my dzwonimy po lekarzach i Państwa do niego dowozimy, gdybyście ulegli jakiemuś wypadkowi na naszej wycieczce.

 

Bezpieczeństwo

Na każdą organizowaną przez nas wycieczkę musimy otrzymać zgodę od Egipskiej Straży Turystycznej.

Nie posiadając takiego zezwolenia nie możemy się przemieszczać po Półwyspie Synaj, ani go opuszczać.

Przed każdą wyprawą dostarczamy raport i szczegółowy plan naszej wycieczki do Egipskiej Policji Turystycznej.Na każdej naszej wycieczce będzie z Państwem wydelegowany przez straż turystyczną ochroniarz.

W przypadku nie otrzymania zgody od Egipskiej Straży Turystycznej zwracamy Państwu zaliczkę lub ustalamy kolejny termin wycieczki wspólnie. Nam też zależy na bezpieczeństwie Państwa i własnym.

Uwaga:

- Mając tą wizę nie mogą Państwo przebywać na terenie Egiptu dłużej niż 14 dni.- Mając tą wizę nie mogą Państwo wybrać się na wycieczkę do Kairu, Luksoru i Parku Narodowego Ras Mohammed(autokar).- Do zwiedzania Petry i Jerozolimy wystarczy Państwu tylko ta wiza.

Napiwki w Egipcie

Egipcjanie doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że mogą zarobić na tłumach turystów, odwiedzających ich kraj. Przyjęło się, że za każdą, nawet najdrobniejszą usługę, turysta jest winien pozostawić napiwek, określany również jako bakszysz. Może to nas złościć, bawić lub drażnić, ale niestety współczesna rzeczywistość dla wielu Egipcjan nie jest łaskawa formę samofinansowania się popiera islam, uznając bakszysz za sposób na niesienie pomocy dla ubogich.

Waluta - Funt Egipski

Waluta panująca w Egipcie to funt egipski (EGP), który dzieli się na 100 piastrów (PTS). Pieniądze można wymieniać w hotelowych recepcjach, kantorach i bankach. We wszystkich miejscach turystycznych można płacić funtami egipskimi, dolarami i euro. Trzeba jednak uważać na wydaną resztę, ponieważ sprzedawcy i sklepikarze lubią wyliczać własny kurs wymiany. Można także korzystać z bankomatów, które wypłacają funty egipskie lub wymieniają walutę.

Za co dawać napiwki?

Napiwki rozdawane są praktycznie za wszystko, są traktowane jako tradycję, a nie obowiązek. Najczęściej o napiwki ubiegają się kierowcy autokarów, taksówkarze, bagażowi, kelnerzy. Tym ostatnim wręcza się bakszysz nawet pomimo faktu, że napiwek w restauracjach jest doliczany do rachunku w wysokości 10% wartości zamówienia. Oczywiście nikt nie może zmusić turysty do rozdawania napiwków, ale w takiej sytuacji należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. W egipskim społeczeństwie panuje przekonanie, że każdy Europejczyk jest zamożny. Ktoś, kto odmawia podarowania napiwku, wychodzi w oczach Egipcjanina za osobę chytrą i skąpą.

Rozrywka i kluby

Sharm El Sheikh jest miastem turystycznym, dlatego też znajdziemy tu wiele miejsc, w których w ciekawy sposób możemy spędzić czas. To miasto to nie tylko plaża, słońce, safari to także wiele restauracji, barów, czy klubów. Będąc w Sharm El Sheikh musisz wykorzystać każdą chwilę.

Najczęściej za dnia Państwo swój czas spędzają na plaży lub na wycieczkach, a wieczór w hotelach. Chcielibyśmy Wam zaproponować inną formę spędzenia tego czasu. Możemy Państwa zaprosić do ciekawych restauracji i barów, gdzie mogą Państwo spróbować egipskiej kuchni, a po odpoczynku będzie czas na odrobinę ruchu, czyli na dyskotekę.Sharm El Sheikh jest miastem, które dzieli się na trzy dzielnice. Każda z nich posiada własną atmosferę i własną formę zabawy: - Old Market( Stary Market), - Naama Bay, - Nabq i Soho Square.

NABQ I SOHO SHUARE

Nabq i Soho Square Soho Square jest niewielką dzielnicą, jednak każdy tu się świetnie bawi. Codziennie odbywają się występy wokalistów, artystów itp. To właśnie tutaj codziennie odbywa się „taniec fontanny”. Jest to połączenie pokazu świateł, ruchu słupa wodnego oraz doskonałej muzyki.

Można tu także w środku lata pojeździć na łyżwach, co u większości ludzi wzbudza uśmiech na twarzy. Oczywiście za równo w Nabq Bay i Soho Square możemy przespacerować się ulicami pełnymi sklepów i zakupić piękne pamiątki. Będąc w Nabq Bay koniecznie musisz odwiedzić: - Alkahan - La strada mall.

NAAMA BAY

Naama Bay Jest to najbogatsza dzielnica w Sharm El Sheikh. Jest centrum rozrywki i centrum miasta. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Młodzi swój czas mogą spędzić na imprezowaniu, ponieważ to właśnie tutaj usytuowane są najlepsze dyskoteki w tym mieście:

- Little Buddha,

- Pacha,

- Hard Rock.

Rodziny z dziećmi także spędzą tu mile czas. Mogą Państwo zagościć do barów, w których jedną z głównych atrakcji jest palenie Shishy, czy restauracji( każda z nich cechuje się własnym klimatem i stylem). Wieczorami to miejsce jest oświetlone przez różnorodne światełka, wśród nich jednak dominują światła wydobywane ze sklepów, w których można zakupić pamiątki dla rodziny i swoich znajomych. Będąc tu koniecznie musisz odwiedzić:

-„Camel bar”

-„Mexican bar”

OLD MARKET

Jest to dzielnica w prawdziwie egipskim stylu. Jest to najstarszy market w Sharm El Sheikh. Targowisko składa się z dróg, które są ułożone w kształt litery „U”. W każdym zakamarku tego miejsca znajdziemy mnóstwo sklepów z uprzejmymi sprzedawcami, którzy będą próbowali zachęcić nas do swoich produktów. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj, w którym się targuje , więc proszę nie przystać na pierwszą cenę jaką poda nam sprzedawca. Po wyczerpujących zakupach możemy odpocząć w barach i restauracjach, które się tam znajdują i skosztować egipskich przysmaków. Wieczorem miejsce to zaczyna błyszczeć tysiącem świateł i lampionów. Najczęściej też o tej porze możemy podziwiać rozmaite orientalne show od tańców brzucha, poprzez najróżniejszych magików, czarodziei i derwiszów. Będąc tu koniecznie musisz odwiedzić:

- restauracja „Faress” (sea food I ryby )

- „Star sinia” (sea food i egipskie jedzenie)

- restauracja „El masreyeen” ( specjalne egipskie jedzenie )

Old Market

Naama Bay

Nabq i Soho Square

Wiza do Egiptu

Jeśli Państwo chcą odwiedzić Egipt muszą Państwo posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która umożliwi Państwu miesięczny pobyt w Egipcie. W zależności od tego, czy chcą Państwo podróżować i w jakie rejony ta podróż będzie miała miejsce wyróżniamy dwa rodzaje wiz, Wizę Egipską i Sinay Only. Wizę Egipską kupują Państwo zaraz po wylądowaniu w Sharm El Sheikh kosztuje ona 25$. Następnie udają się Państwo do okienek wizowych lub do oczekujących Was rezydentów, którzy posiadają darmową kartę wjazdową. Wypisują Państwo tylko rubryki o nazwie: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer paszportu, nazwę hotelu. Z tak wypełnioną kartą udają się Państwo do kontroli paszportów, a następnie po odbiór bagaży.

Uwaga: 

- Jeśli Państwo wybierają się do Kairu, Luksoru lub Parku Narodowego Ras Mohammed(autokar) niezbędna będzie w takim przypadku wiza!

- Jeśli przekroczymy granicę Egiptu, to wiza zostanie unieważniona! Jeśli Państwo mają zamiar odwiedzić Kair i Jerozolimę, to proszę w pierwszej kolejności udać się do Kairu.

- Pozostając w Egipcie dłużej niż 28 dni nie mogą Państwo wracać lotem czarterowym. - Bardzo ważne jest, aby na wizie był przybity stempel, ponieważ inaczej wiza nie jest ważna. Sinay Only jest to 14 dniowa bezpłatna wiza, którą Państwo otrzymują zaraz po wylądowaniu w Sharm El Sheikh.Korzystamy z niej, jeśli nie wybieramy się na wycieczkę do : Kairu, Luksoru, czy Parku Narodowego Ras Mohammed, nie możemy się również poruszać drogą w stronę Kairu.

Aby skorzystać z tej wizy wypisują Państwo darmową kartę wjazdową, którą Państwo pobiorą z okienka wizowego lub od rezydenta. Wypisują Państwo tylko rubryki o nazwie:imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer paszportu, nazwę hotelu.

Z tak wypełnioną kartą udają się Państwo do kontroli paszportów, tam otrzymujemy stempel. Jeśli kontroler zapyta nas o wizę to  my odpowiadamy ,,Sinay Only”. Następnie udajemy się po odbiór bagaży

WAŻNE INFORMACJE

Rozrywka

Muzyka i plaże

Napiwki i waluta

Zdrowie

Ubezpieczenie

Wiza

Media Społecznościowe

O nas

Nasze biuro podróży posiada zezwolenie od Ministerstwa Turystyki w Egipcie (LICENCJA i UBZPIECZENIE!). I mówimy dobrze po polsku, mamy bardzo duże doświadczenie w świadczeniu usług turystycznych dla Polaków.

Sharm El-Sheik

Tel.: Egipt: +201 114 573 935 (Gafeer)

Viber lub WhatsApp lub SMS

Tel.: Polska +48 791 657 735

Kontakt - Mówimy po polsku!

Biuro Wycieczek Fakultatywnych i TaxiBus w Sharm El Sheikh   KONTAKT: Tel. polski: +48 602-805-671. Tel. Egipt: +201 114 573 935 (Viber, WhatsApp, SMS) - j. polski - Spotkanie obok Państwa hotelu, 24/7 - Zezw. Min. Turystyki Egiptu (+ Ubezp. !)