Biuro Wycieczek Fakultatywnych i TaxiBus w Sharm El Sheikh   KONTAKT (Viber, WhatsApp, SMS) Tel.Egipt: +201 114 573 935 (j.polski !);
Tel.: PL +48 791 657 735
Spotkanie obok Państwa hotelu, 24/7 Zezw. Min. Turystyki Egiptu (+ Ubezp. !)

Wyprawa na Górę SYNAJ + Klasztor Św. Katarzyny

Wyprawa na Górę SYNAJ

Synaj, Góra Mojżesza (arab. جبل موسى Dżabal Musa, hebr. הר סיני ) – góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w muhafazie Południowy Synaj (Park Narodowy Świętej Katarzyny). Synaj, Góra Mojżesza (arab. جبل موسى Dżabal Musa, hebr. הר סיני ) – góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w muhafazie Południowy Synaj (Park Narodowy Świętej Katarzyny). 

 W południowej części Półwyspu Synaj znajduje się czczona przez niesamowite zróżnicowanie religijne: chrześcijan, muzułmanów i Żydów góra Synaj zwana też górą Mojżesza. To właśnie na tej górze według tradycji i znanego nam z Biblii opisu, Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim i podarował Mojżeszowi Dziesięć Przykazań.

Góra Synaj jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na całym półwyspie Synaj oraz jednym z bardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan jest to miejsce święte. Co roku przez szczyt przewija się prawie 100 000 osób.

CENA: 

Wyprawa na Górę SYNAJ:
Dorośli: 30 $
Dzieci: 25 $

TERMIN: wyjazd niedziela 21:00, powrót: 13:00 nast. dnia; CZAS: ok. 16 h

 

Wysokość 2285 m n.p.m. Jest to poszarpany nagi masyw górski z szaroczerwonego granitu. 
W 2002 obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjnie utożsamiana z biblijną górą Synaj (Horeb), gdzie według Starego Testamentu, Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim.

U podnóża góry znajduje się zabytkowy chrześcijański klasztor Świętej Katarzyny.

Wyprawa w głąb pustyni Synaj zapewni Państwu moc niezapomnianych wrażeń, których nie przeżyliby Państwo nigdzie indziej, bowiem tutaj w morzu, w piaskach i skałach znajdują się atrakcje jedyne w swoim rodzaju, niedostępne gdzie indziej.

Mowa tu nie tylko o podwodnych światach bogatych w egzotyczną faunę i florę, nie tylko o niesamowitych formach skalnych w górzystych obszarach Synaju, nie tylko o wydmach Haduda, gdzie piasek jest tak drobny i delikatny, że można się w nim „kąpać”.

Oferta w szczególności skierowana jest do tych z Państwa, którzy traktują turystykę nie tylko jako naprawdę dobrą zabawę, ale przede wszystkim widzą w turystyce sposób marzycielskiego i realnego zarazem poznawania świata, niedostępny mieszczuchowi z jakiegokolwiek miasta świata.

Bowiem na pustyni Synaj ukażą się Państwu w tajemniczej, monumentalnej okazałości budowle sprzed ponad 6 tysięcy lat. 

Klasztor Św. Katarzyny

– najstarszy z istniejących dzisiaj klasztorów chrześcijańskich[1]. Znajduje się w wąskiej dolinie Wadi al-Dajr u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj, na półwyspie Synaj, w miejscowości Święta Katarzyna w Egipcie w muhafazie Południowy Synaj, w Parku Narodowym Święta Katarzyna, na wysokości 1570 m n.p.m. Umieszczony wraz z okolicą na liście światowego dziedzictwa UNESCO.– najstarszy z istniejących dzisiaj klasztorów chrześcijańskich[1]. Znajduje się w wąskiej dolinie Wadi al-Dajr u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj, na półwyspie Synaj, w miejscowości Święta Katarzyna w Egipcie w muhafazie Południowy Synaj, w Parku Narodowym Święta Katarzyna, na wysokości 1570 m n.p.m. Umieszczony wraz z okolicą na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Położony u stóp Góry Synaj, prawosławny klasztor, uważany jest za najstarszy (1400 lat), działający nieprzerwanie klasztor na świecie.

To tutaj według tradycji chrześcijańskiej Bóg ukazał się Mojżeszowi pod postacią Gorejącego Krzewu, a na znajdującej się niedaleko stąd Górze Synaj Mojżesz otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań.

Klasztor wzniesiony jest na wysokości 1570 m n.p.m. w miejscu, gdzie według tradycji dokonało się biblijne Objawienie Boga (Jahwe). Ok. 1250 r. przed Chr.[2] Mojżeszowi, który pasł owce, ukazał się Anioł Pański w płomieniu ognia ze środka krzewu (Wj 3,1-6)[3]. W 337 r. n.e. cesarzowa Helena poleciła wznieść w miejscu, gdzie obecnie znajduje się klasztor, kaplicę upamiętniającą to wydarzenie. W sąsiedztwie znajduje się także góra Synaj (zwana też Górą Mojżesza), gdzie jak mówi judeo-chrześcijańska tradycja, Mojżesz otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań.

Patronką klasztoru jest Święta Katarzyna. Była osiemnastoletnią chrześcijanką z Aleksandrii, która zginęła ok. 300 r. jako męczennica. Według tradycji, jej ciało zostało umieszczone przez aniołów na najwyższym szczycie pobliskiej góry nazywanej dziś Górą Świętej Katarzyny. Obecnie znajduje się tam niewielka Kaplica św. Katarzyny. W X w. ciało zostało przeniesione przez mnichów-pustelników na dół i umieszczone w złotej trumnie w wybudowanym tutejszym klasztorze. Od tego czasu miejsce to zaczęto łączyć z jej kultem.

 Synaj jest inaczej niż pustynia wydmowa np. Sahara ukształtowanym obszarem. Jest raczej nierówną, nie tylko piaszczystą, ale również skalną i górzystą pustynią, obficie poprzecinaną fantastycznymi kanionami, z niezwykłymi formami skalnymi, efektem pracy wiatru, słońca, a w pradawnych epokach również wody.

Czeka tam na Państwa niesamowita atrakcja – Jebel Barqua, czyli Góra z dziurą, do wnętrza której wspinamy się na linach i przez ową dziurę, inaczej „okno w górze” napawamy się do woli przepięknym, szerokim krajobrazem Synaju.

Inną gratką dla poszukiwaczy przygód jest Nawamis. Tak nazywany jest pradawny cmentarz, z zachowanymi grobowcami i czytelnymi inskrypcjami, a nawet kośćmi zmarłych, którzy tu zostali pochowani w 4000-3150 lat p.n.e. Grobowce te robią wrażenie swoją monumentalną wielkością, każdy z nich ma średnicę ok. 3-6 metrów i wysokość 2-2,5 metra. Można do nich wejść przez otwory, skierowane w jednym kierunku, na zachód.